Syberyjska wyprawa do krainy Ewenków, grupa 6 osób, 6 dni wędkowania w zupełnie dzikich rejonach. Termin: 20.07-01.08. 2024

Jedna z najpiękniejszych syberyjskich rzek.

Wyprawa wzdłuż rzeki Podkamennaya Tunguska i jej dopływów
Jeśli marzysz o niesamowitej przygodzie wędkarskiej w północnej Syberii, spędzeniu całego tygodnia na wędkowaniu w miejscach zupełnie niedostępnych dla turystów, życiu na kutrze i codziennym przemieszczaniu się na nowe lokalizacje, to to, na co czekałeś. Wyruszamy z serca Syberii, z Krasnojarska, kierując się na północ samolotem wzdłuż potężnej rzeki Jenisej do wioski Bor, tuż obok Podkamiennej Tunguski. Tam na nas czeka kuter z załogą, na którym spędzimy siedem dni i nocy, wędkując i odkrywając te ogromne i dzikie tereny.
Po zakwaterowaniu się na kutrze, ruszamy w górę jednego z głównych dopływów Jeniseju, rzeki Podkamiennaja Tunguska.

 Kuter jest wyposażony we wszystko, co niezbędne do funkcjonowania w tych trudnych warunkach. Jest kuchnia, gdzie załoga przygotowuje posiłki dla wszystkich, charakterystyczny piec opalany drewnem, który nas ogrzewa w chłodniejsze noce i umożliwia gotowanie wody na herbatę lub kawę. Ze sobą mamy też wędzarnię, którą bez wątpienia wykorzystamy do wędzenia ryb, które złapiemy na obiad czy kolację. Na kutrze znajduje się również toaleta i tradycyjna rosyjska bania, sauna. Jednak jeśli myślisz, że to luksusowy statek wycieczkowy, muszę cię nieco rozczarować. Kuter, zbudowany przez Sergieja, jego ojca i dziadka, to solidna i wytrzymała jednostka, która zapewnia minimalny komfort w tych trudnych warunkach. Jedziemy tam po przygodę, na tereny, gdzie nie zapuszczają się turyści, gdzie od wieków żyją twardzi ludzie. Oni są naszymi przewodnikami, a ja ich przyjacielem i kolegą od lat. To od nich uczyłem się Syberii i to dzięki nim się w niej zakochałem.

Oprócz kutra, który będzie nas transportował wzdłuż głównego nurtu rzeki, zabieramy solidne pontony z silnikami, które okażą się bardzo skuteczne podczas eksploracji małych dopływów Podkamennaya, takich jak Chernaya, Rybnaya, Taymyoshka i inne lokalne strumienie.

W trakcie tej wyprawy odwiedzimy tereny zamieszkiwane przez Ewenków - pradawny lud rybaków i myśliwych, którzy żyli tu znacznie wcześniej niż przybyli Rosjanie. Dzięki znajomościom nawiązanym podczas naszych poprzednich wypraw do tych regionów, będziemy mogli wędkować na rzekach, które znajdują się wyłącznie w ich posiadaniu. Wędkowanie w tych wodach wymaga zezwolenia od starszych, przeciętny Rosjanin nie może tam wędkować, my mamy takie zezwolenie, dzięki temu, że wędkujemy tam na tajmienia tylko na zasadzie "złów i wypuść", a resztę zabieramy tylko na bieżący posiłek. To wspaniałe rzeki obfitujące w dziką rybę, o wyjątkowym charakterze, z cudownymi miejscami, które na zawsze pozostaną w pamięci.

Nasza wyprawa rozpoczyna się, jak wiele moich ekspedycji, w Krasnojarsku, niekwestionowanej stolicy Syberii. Tutaj przylatujemy rano i lądujemy na nowo wybudowanym pięknym lotnisku, skąd udajemy się do hotelu położonego praktycznie w centrum miasta. Mamy cały dzień do dyspozycji, żeby odświeżyć się po podróży, ale także trochę zwiedzić miasto. W pobliżu hotelu znajduje się restauracja gruzińska, serwująca pyszne potrawy, doskonałe wino i tradycyjną czaczę – gruziński samogon, który ma około 50%. Możemy także pójść do dobrze zaopatrzonego sklepu wędkarskiego, żeby dokonać ostatnich zakupów przed wyprawą. To wszystko jest do uzgodnienia.

Naszym celem wędkarskim będą wspaniali lenoki - miejscowe łososiowate, tajmień - władca tych rzek, duże lipienie, sieje, okonie, syberyjskie szczupaki i ogromne miętusy (wrzesień-październik). Jak zawsze, będziemy również polować na kaczki, a może nawet na cietrzewie, żeby wzbogacić nasze menu.
Aby nasza wyprawa do tych dzikich i pięknych regionów była bezpieczna, polegamy nie tylko na swoim doświadczeniu, ale także na technologii. Zawsze zabieramy ze sobą satelitarny telefon i broń. Chociaż nigdy nie użyliśmy satelitarnego telefonu ani broni, nawet żeby odstraszyć niedźwiedzie, to jednak są to rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą w tajgę.

Oprócz aspektów związanych z wędkarstwem, niemożliwe jest przecenić wartość widoków, pejzaży i wszystkich niesamowitych miejsc tej wyprawy. Rozpoczynamy od ujścia wielkiej syberyjskiej rzeki, która zmienia swój charakter, przechodząc z szerokiej niziny na bardziej górzysty teren. W miarę jak posuwamy się naprzód, otaczają nas skały i kamienie. To sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej przekonani o dzikości i surowym pięknie tego regionu. W ciągu blisko 150 km trasy napotykamy tylko jedną wioskę Ewenków - Suamay, reszta to tajga, skały, kamienie i woda.

Oto plan wyprawy:

Dzień 1 - Spotkanie w Gdańsku, przejazd autobusem do Kaliningradu. Wylot do Krasnojarska.

Dzień 2 - Przylot do Krasnojarska. Zakwaterowanie w hotelu. Dzień wolny.

Dzień 3 - Około godziny 16:00, lecimy do wioski Bor na dalekim północy. Lot trwa około 1,5 godziny, przelatujemy nad rozległą tajgą wzdłuż rzeki Jenisej. Około godziny 18:00 - Spotykamy naszą załogę w wiosce Bor i natychmiast wyruszamy w górę rzeki Tunguska. Kontynuujemy aż zapadnie zmrok, cumujemy na brzegu, gdzie spędzimy noc na łodzi.

Dzień 4 - Docieramy do ujścia rzeki Lebed (łowienie tajmena, lenoka, lipienia i białej ryby). Możemy tu spędzić 2-3 dni (to zależy od nas).

Dzień 5 - Rzeka Rybnaya, Czarna.

Dzień 6 - Rzeka Taimenka.

Dzień 7 - Skały Sulomai, wędkowanie siecią na tuguna - małej ryby uważanej tu za przysmak. Możemy wędkować bezpośrednio z kutra na rzece Podkamennaya.

Dni 8-9 - Przesuwamy się w dół rzeki Tunguska, wędkując na samej Tungusce i jej dopływach. Wieczorem wracamy do Bor. Wędkujemy na Tungusce (szczupak, okoń, wędkowanie na dużego łuszcza w drugiej połowie września i październiku, białej ryby). W ujściach rzek i strumieni znajdują się lipienie, lenok i tajmen.

Przesuwamy się na odległość do około 110 km od ujścia Tunguski.

Dzień 10 - Eskortujemy cię z Boru do Jenisejska i Krasnojarska (o godzinie 7:00, wyjazd na Meteorze - lokalnym środkiem transportu wodnego. Pływamy wzdłuż Jeniseju do miasta Jenisejsk. Przybywamy do Jenisejska o godzinie 17:40. Z Jenisejska zapewniamy transport minibusem do Krasnojarska, gdzie dotrzesz w nocy. Zakwaterowanie w hotelu. Opcjonalnie można wrócić samolotem. Samolot odlatuje o godzinie 18:00 i dociera do Krasnojarska po 1,5 godziny).

Dzień 11 - Odpoczynek, zwiedzanie Krasnojarska, dzień wolny. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 12 - Wyjazd z Krasnojarska.

Dzień 13 - Powrót do Gdańska, zakończenie wyprawy.
Grupa 6 osób z polskim przewodnikiem od Gdańska do Gdańska
Koszt: 2450 euro na osobę.


Cena wyprawy zawiera: realizację powyższego programu, opiekę polskiego przewodnika od czasu rozpoczęcia wyprawy do jej zakończenia.

Cena wyprawy nie zawiera: kosztu międzynarodowych biletów lotniczych (około 3000 zł), kosztu lokalnych biletów lotniczych na trasie Krasnojarsk Bor i z powrotem (około 300 EUR) noclegu w hotelu (około 40 EUR/noc), wyżywienia podczas pobytu w Krasnojarsku, pozostałych wydatków osobistych.


Kontakt: Irek Szatlach

tel. +48 534 628 458


Planowany termin: 20 lipiec-01 sierpień 2024
Oprócz wędkarskich aspektów tej wyprawy nie sposób przecenić też jej walorów krajoznawczych. Wyruszamy od ujścia w górę dużej syberyjskiej rzeki, która wraz z przebytą odległością zmienia swój charakter z szerokiej rzeki nizinnej na rzekę o bardziej górskim charakterze. W miarę posuwania się naprzód zaczynają nas otaczać skały i kamienie. To jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu o dzikościi surowym pięknie tego rejonu. Po drodze na przestrzeni niemalże 150 km spotykamy tylko jedną wioskę, reszta to tajga, skały, kamienie i woda.

Plan wyprawy.

Dzień 1. 18 lipca Spotkanie na lotnisku w Warszawie, wylot do Rosji

Dzień 2. 19 lipca Przylot do Krasnojarska, transfer do hotelu, czas wolny do uzgodnienia z uczestnikami wyprawy.

Dzień 3. 20 lipca Rano zamustrowanie na statek, wyruszamy na północ Jenisejem.

Dzień 4. 21 lipca Wieczorem dopływamy do celu, spotkanie z przewodnikami, kolacja nocleg na katjerze.

Dzień 5-12. 22-29 lipca Wędkowanie zarówno na głównej rzece jak i jej dopływach, poruszając się najpierw w górę, później spływając w dół rzeki. Łowimy zarówno z pokładu katjera, brzegu jak i docieramy w górę mniejszych dopływów za pomocą łodzi napędzanych silnikami strumieniowymi. Trzy posiłki dziennie.

Dzień 13. 30 lipca Powrót do wsi u ujścia rzeki, po południu wylot samolotem do Krasnojarska. Wieczorem jesteśmy w Krasnojarsku, nocleg w hotelu.

Dzień 14. 31 lipca Dzień wolny, zwiedzanie miasta, zakupy, program do uzgodnienia.

Dzień 15. 1 sierpień Wylot do kraju. Wieczorem jesteśmy w Warszawie

prev next