Wyprawa Arapaima Gigas

Styczeń - luty - grupa 6-8 wędkarzy z polskim przewodnikiem.

Cel wyprawy - Arapaima Gigas.

Głównym celem wyprawy jest dotarcie do miejsca, gdzie w stanie dzikim występuje ryba legenda – amazoński gigant – Arapaima Gigas. Być może to już jedna z ostatnich okazji na złowienie tej ryby w stanie dzikim. Arapaima ta to jedna z największych ryb słodkowodnych świata, prawdziwy dinozaur, który nie zmienił się od milionów lat. Jej populacja została praktycznie zdziesiątkowana przez kłusowników i w miejscach, gdzie występowała do tej pory, w zasadzie wyginęła. Zostało jednak kilka miejsc w sercu amazońskiej dżungli, gdzie znalazła ona swoją ostoję – w dziewiczych rejonach Amazonii, do których się udamy na kolejną wyprawą.

Obozowisko.

Zlokalizowane jest w samym centrum amazońskiej dżungli, otoczone zewsząd dziką przyrodą. W bezpośredniej bliskości możemy obserwować harpie, różowe delfiny, wielkie amazońskie wydry, kajmany oraz niezliczone gromady ptaków i małp. Obszar ten nie był nigdy do tej pory penetrowany przez wędkarzy. Pierwsza wyprawa wędkarska w ten rejon odbyła się na przełomie roku 2017/2018, toteż rejon ten można traktować jako zupełnie dziewiczy. Wynikiem tej wyprawy był między innymi nieoficjalny rekord świata w połowie arapaimy – 220 cm i około 110 kg

Zakwaterowanie.

Obóz składa się z dwóch tradycyjnych drewnianych chat, zdolnych pomieścić po 6 osób w każdej. Każdy z uczestników śpi w osobnym namiocie wewnątrz chaty wyposażonym w moskitierę. Podczas całej wyprawy towarzyszy nam kucharz, który dba o nasze wyżywienie. Do dyspozycji jest także generator, który pozwala ładować całą elektronikę, do tego lodówka, kuchnia gazowa, prysznic i toaleta, a także dyspensery na ciepłą i zimną wodę, co daje minimum poczucia komfortu w tym dziewiczym otoczeniu.

Rzeka i jeziora.

Podczas pory deszczowej poziom rzeki potrafi tutaj podnieść się o około 8 metrów, tworzą się wtedy nowe oczka wodne i jeziora. Sytuacja ta pozwala wielu rybom, w tym arapaimie przemieszczać się w zupełnie inne miejsca niż dotychczas. W porze suchej wiele ryb pozostaje w niewielkich jeziorach. powstałych podczas ulewy. Tam też będziemy szukać amazońskich gigantów.  Jeziora te można tak powiedzieć właściwie są starorzeczem, często zupełnie oderwanym od głównego koryta rzeki. Ich brzegi niemal całkowicie porośnięte są roślinnością, także połowy odbywają się w zasadzie tylko z łodzi. Jednak mimo tych być może niedogodności zarówno populacja, jak i wielkość arapaimy w tym rejonie należy do największych na świecie. Oprócz znanych miejsc, będziemy także starali się dotrzeć do miejsc, które można było widzieć jedynie na zdjęciach satelitarnych. Będzie to pewnie wymagało nieco wysiłku, jednak pokusa dotarcia do tych miejsc z pewnością się opłaci.

Wędkowanie, technika i metody oraz sprzęt.

Wędkujemy wieloma metodami od spinningu, poprzez muchę do żywej i martwej przynęty. Sprzęt każdy z wędkarzy zabiera swój. Co do rodzaju, jakości, oraz przynęt, każdy z wędkarzy – uczestników wyprawy dostanie pełną informację na ten temat przed wyprawą.Oczywiście oprócz Arapaimy będą nas interesowały wszystkie pozostałe gatunki ryb występujące w tym rejonie.


Sezon wędkarski.

Jest tutaj dosyć krótki, a determinuje go właśnie pora sucha, to podczas niej możliwe jest przebywanie i wędkowanie głęboko w amazońskiej dżungli. Istnieją więc dwa takie okresy: sierpień-wrzesień i grudzień-styczeń-luty.

My planujemy naszą wyprawę w miesiącach styczeń-luty.

Każdego sezonu, tylko niewielu wędkarzy odwiedza ten rejon, dlatego można z całą pewnością powiedzieć, że wpływ presji wędkarskiej jest w zasadzie żaden, tym bardziej, że dokłada się tam wszelkich starań, aby teren zachował swój dziewiczy charakter.Program wyprawy przewiduje aż 10 dni wędkowania w tych odległych od wszelkiej cywilizacji rejonach, co da możliwość spenetrowania wielu miejsc i dotarcia do akwenów, które nigdy nie widziały człowieka z wędką. Tak duża ilość dni pozwoli nam nie tylko na zapolowanie na jedną z największych ryb słodkowodnych świata, ale także na połowy wielu innych interesujących gatunków ryb występujących w dorzeczu Amazonki. Da nam też czas na wyprawę do mieszkających na tym terenie Indian i nie będzie to wyprawa zrobiona dla turystów, ale pokazująca ich autentyczne życie w amazońskiej dżungli.

Plan wyprawy – grupa 6-8 osób.

Dzień 1. Spotkanie na lotnisku Warszawa – wylot

Dzień 2. Transfer do hotelu, zakwaterowanie.

Dzień 3. Wczesnym rankiem transfer z hotelu nad rzekę (około 5 godzin). Przesiadka na łodzie, dalszy transfer w kierunku obozowiska. Podczas transferu dostępne są dwie łodzie – jedna około 18 metrowa służy do transportu wędkarzy, druga do transportu sprzętu, bagażu etc.

Dzień 4. Dotarcie do obozowiska (około godziny 10-12:00). Zakwaterowanie w obozie, rozpoczęcie wędkowania.

Dzień 5-12. Wędkowanie na różnych akwenach, możliwa wyprawa do okolicznych Indian.

Dzień 13. Możliwe wędkowanie, około 12:00 opuszczamy obozowisko, udajemy się w drogę powrotną.

Dzień 14. Powrót do hotelu, zakwaterowanie, wypoczynek.

Dzień 15. Zwiedzanie miasta, czas wolny, do uzgodnienia.

Dzień 16. Wylot do kraju.

Dzień 17. Przylot do kraju, zakończenie wyprawy.