Rosja - Jakucja - wyprawa wędkarska z przewodnikiem.

 
 
 
 
 
 

Niezliczona ilość rzek, przybrzeżnych zalewów i jezior położonych wysoko w górach tworzą wspaniałe warunki do wędkowania w Jakucji. To właśnie tam łowi się największe tajmienie, jedno z najwspanialszych wędkarskich trofeów. Tajmień jest zaliczany do ryb łososiowatych jednak w przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków nigdy nie opuszcza on słodkich wód. Właściwie występuje jedynie w rzekach i jeziorach dalekiej Syberii i w Mongolii, jednak te z Jakucji są największe. Tajmień to nie jedyne bogactwo tych wód, miłośnicy wędkarstwa będą zaskoczeni różnorodnością tutejszych gatunków, niektóre z nich są naprawdę unikalne i cenne. Jak chociażby tamtejsze czerwone palie, trocie, sigi czyli nasze sieje, lipienie, tamtejsze pstrągi, gigantyczne miętusy o wielkich szczupakach czy okoniach nie wspominając. Surowość tajgi, olbrzymie rzeki i górskie jeziora sprawiają że Jakucja to raj dla wędkarzy chcących obcować z dziką przyrodą.

Sezon w Jakucji, ze względu na surowość klimatu jest tutaj dość krótki bo od czerwca do sierpnia. Wtedy to właśnie przyroda nadrabia zaległości po długiej zimie i niemal wybucha ze wszystkich zakamarków. To właśnie latem, podczas tego krótkiego okresu ryby muszą się rozmnożyć, żerować ze zdwojona aktywnością by nabrać masy przed kolejnym długim chłodem. To dotyczy w zasadzie wszystkich gatunków ryb występujących w Jakucji, w tym także głównego celu wypraw wędkarskich tajmienia. Syberyjski Tajmień jest salmonidem, który może osiągać wagę nawet do około 60 kg, spokrewniony z łososiem atlantyckim, jednak jest to ryba o większej głowie i szerokim pysku o ciemnym ubarwieniu ze wspaniałą czerwona płetwą ogonową. Tajmień to ryba legenda wśród rosyjskich wędkarzy, nic więc w tym dziwnego, że o jego sile i wielkości krążą legendy, zwłaszcza, gdy spotkaniom towarzyszy „niewielka ilość wódeczki”. Mówi się że naprawdę dużego tajmienia można tylko upolować za pomocą karabinu lub mając odpowiednio silną żyłkę przywiązać go do drzewa i czekać aż się zmęczy – chyba, że korzenie nie wytrzymają.

Orientacyjny plan wyprawy wędkarskiej Jakucja:

Rzeki Unduljung, Menkere, Dżardżan, Muna – połowy tajmienia oraz pozostałych gatunków.

Sezon: czerwiec - sierpień

Liczba uczestników: 6-8 osób

Gatunki ryb: tajmień, szczupak, okoń, sieja, golec, troć mandżurska, lipień, lenok

Okres:10 dni (możliwość zorganizowania dłuższej wyprawy na życzenie)

Trasa: Jakuck, Żygańsk, rzeki wg wyboru, Żygańsk, Jakuck

Rzeki: Unduljung, Menkere, Dżardżan, Muna

Opis wyprawy: transfer z Jakucka do Żygańska i z powrotem możliwy samolotem rejsowym (około 2 godziny lotu) lub statkiem (12 godzin). W Żygańsku grupa przesiada się na łodzie motorowe (Progress, Kazanka lub Krym) i rozpoczyna transfer na łowiska wg ustalonego wcześniej planu. Zakwaterowanie w obozach nad rzeką w namiotach 2,3 lub 4 osobowych. Posiłki 3 razy dziennie (kuchnia jakucka i rosyjska). Na wyposażeniu generator prądu, telefon satelitarny, GPS, radio, wyposażenie i meble kempingowe, opieka lokalnych przewodników wędkarskich oraz polskiego przewodnika, kucharz. Możliwość polowania z podchodu.

Przykładowy plan wyprawy:

1 dzień - Przylot do Jakucka ewentualny nocleg w hotelu lub bezpośredni wyjazd do Żygańska

2 dzień – transfer rzeką do miejsca obozowania. Wędkowanie, nocleg.

3 dzień – dalszy spływ w górę rzeki, wędkowanie, rozbicie obozu, nocleg.

4-8 dzień – połowy w ujściach rzek lub w wyższych partiach w zależności od decyzji przewodnika

9 dzień – spływ w dół rzeki, wędkowanie, nocleg w obozie

10 dzień – spływ do Żygańska, nocleg w hotelu

11dzień – wylot do Jakucka, wylot do kraju

Na życzenie uczestników możliwe wydłużenie wyprawy o kolejne dni, zmiana akwenów,, dodatkowy nocleg w hotelach, czy też zwiedzanie Jakucka itp.

Cena organizacji i prowadzenia wyprawy: zależy od wielu czynników, takich jak liczebności grupy, wyboru akwenu oraz celu połowów, środków transportu, kursu rubla itd. i wyceniana jest zawsze indywidualnie.

W cenę wyprawy wlicza się:

 • organizację wyprawy,
 • polskojęzycznego przewodnika
 • łodzie motorowe do realizacji planu wyprawy wraz z załogą paliwem itp.
 • usługi lokalnych przewodników wędkarskich oraz kucharza
 • wyposażenie obozów, meble kempingowe, naczynia kuchenne itp.
 • posiłki 3 x dziennie
 • ubezpieczenie

W cenę nie wlicza się:

 • kosztu uzyskania wiz
 • kosztu międzynarodowych biletów lotniczych
 • kosztu biletów Jakuck – Żygańsk
 • noclegów w hotelach
 • dodatkowych produktów żywnościowych i alkoholu
 • śpiworów

Dokładny koszt wyprawy możliwy po ustaleniu planu.

Kontakt: Irek Szatlach tel. +48 534-628-458

e-mail: biuro@wyprawawedkarska.pl