Norwegia. Wyprawa na skrei – największego atlantyckiego dorsza. Kwiecień 2018 Lofoty z polskim przewodnikiem. 

 

Co to jest skrei?

Skrei jest największą, sezonową odmianą dorsza norweskiego. Jego waga dochodzi do 30 kg. Migruje on z największego skupiska dorsza na świecie – Morza Barentsa i należy do przedstawicieli największego gatunku dorsza atlantyckiego (Gadus Morhua) zwanego także wątłuszem. Kiedy te dorsze osiągają dorosłość (około 5 lat) zaczynają zimą migrować do miejsca swoich narodzin – wybrzeża Norwegii, aby tutaj złożyć ikrę. Większość swego życia dorsze te spędzają w bogatych w pokarm wodach Morza Barentsa, jednak okresowo wracają do miejsca swoich narodzin, aby właśnie tutaj złożyć ikrę – to właśnie tego migrującego dorsza Norwedzy nazywają skrei.

Słowo skrei pochodzi najprawdopodobniej od staro norweskiego słowa skrida – czyli wędrować lub błądzić.

Gdzie i kiedy łowić skrei?

Skrei łowi się na tradycyjnych miejscach jego tarła wzdłuż norweskiego wybrzeża. Rejony wokół Lofotów i wyspy Vesterålen są uważane z najlepsze łowiska, chociaż poławia się go od Møre na południu po Finnmark na północy. łowi się go do stycznia do kwietnia w zależności od miejsca. Z naszej bazy do miejsca połowu skrei jest około 10 minut łodzią.

Typowa baza wędkarska na Lofotach, położona w środku najlepszych łowisk. Do dyspozycji duży dom na 12 osób z salonem, dużą kuchnią oraz co ważne pomieszczeniem do suszenia odzieży. Połowy skrei to duże wyzwanie, dlatego dysponujemy tutaj dużymi i bezpiecznymi łodziami kabinowymi typu Dolmoy o długości 23” – czyli 7 metrów z mocnymi silnikami wyposażonych w ploter.

Maks. ilość osób 12, Łóżka piętrowe 2 Rodzinne łóżka piętrowe 2 Łazienka 1 Prysznic 1 Toaleta 2 Sauna dostępna, Siedzenia w jadalni 12, Pojemność zamrażarki 400 litrów, Siedzenia w salonie 20 Bezpłatny dostęp do Internetu, Ogrzewanie elektryczne, Suszarnia, Widok na góry, Widok na fiord, TV, Rozmiar tarasu 32 m, Taras ilość siedzeń na zewnątrz 8, Grill , Odległość od łodzi 10 metrów, Parking 0 metrów

Łodzie: Dolmøy Cabin 23 ft/80 hp chart p

Odległość od większego sklepu 12 km, Odległość do pubu 8 Km, Najbliższe centrum Svolvær Najbliższe miasto Svolvær Najbliższe lotnisko Svolvær Odległość do lotniska 8 Km, Rejony Nordland Prom/promy 1 do sprawiania ryb, Odległość do morza 0 m

Cena

Całkowita cena imprezy: 2700 zł od osoby

Cena imprezy zawiera:

  • opiekę i przewodnictwo wędkarskie, od początku do zakończenia wyprawy w Polsce
  • 7 noclegów w ośrodku wędkarskim,
  • 6 dni wędkowania – po 4 osoby na łodzi kabinowej typu Dolmoy z silnikami 80 KM, echo/GPS/ploter,

ubezpieczenie zdrowotne NNW oraz KL

Cena imprezy nie obejmuje

Paliwa do łodzi, biletów promowych, kosztów dojazdu, wyżywienia, noclegu po drodze (nie jest obowiązkowy). Wyżywienie można zabrać z Polski lub kupić na miejscu w Norwegii. Na miejscu obowiązuje kaucja zwrotna za łódź wędkarską – ok. 50,- euro/osoba, którą pobiera gospodarz i która zwracana jest uczestnikom pod koniec pobytu.

Dojazd na miejsce

Dojazd samochodami osobowymi uczestników,. Na grupę będziemy potrzebowali w sumie 3-4 pojazdów. Szczegóły ustalone zostaną po skompletowaniu całej grupy. Koszty paliwa do samochodów dzielą pomiędzy siebie kierowca i pasażerowie każdego z pojazdów. To samo dotyczy biletów promowych opłat za samochód, parkingowych itp.

UWAGA! Powyższe ceny oraz pakiet świadczeń wchodzących w ich skład ważne są przy założeniu, iż w wyjeździe bierze udział 12 osób wędkujących (pełna obsada grupy). W wypadku nie pełnej obsady, zastrzegamy sobie możliwość zmiany warunków wyprawy.

Kontakt w sprawie wyprawy
Irek Szatlach Tel. 534-628-458

e-mail: biuro@wyprawawedkarska.pl