Nepal wyprawa wędkarska - golden mahseer i wielkie górskie rzeki

 
 

Jedyna taka wyprawa wędkarska do Nepalu z polskim przewodnikiem. Tylko 6 miejsc, 10 dni, w tym 6 dni wędkowania na dziewiczych górskich rzekach z lokalnymi wędkarzami, połowy super silnych golden mahseer i wielkiego guncha, obozowisko nad rzeką, zwiedzanie Kathmandu.

Nepal dla większości z nas to przede wszystkim podboje naszych znakomitych himalaistów, Mont Everest, Annapurna i olbrzymie Himalaje. To wszystko prawda, jednak to także o czym mało kto wie wspaniałe wędkowanie u podnurza najwyższych gór świata „korony ziemi”. To także przeżycie samo w sobie, spotkanie z zupełnie inną cywilizacją i kulturą. Średnia temperatura w tym rejonie w marcu to około 19 0 C , a nasza wyprawa zacznie się w stolicy tego niewielkiego kraju – Kathmandu. Zanim jednak wylądujemy na niewielkim pasie startowym, równie skromnego lotniska rzut oka na Himalaje z lotu ptaka. Pierwsze wrażenie to ich ogrom, a następne to zdanie sobie sprawy z naszej małości wobec potęgi tych gór nieporównywalnych z niczym innym na świecie. O ich wielkości niech świadczy fakt, że ich szczyty są widoczne z samego Kathmandu, które jest oddalone od pierwszych z nich o ponad 80 kilometrów! Po wylądowaniu i wyjściu z lotniska ludzie, którzy są tutaj po raz pierwszy mają wrażenie jakby nagle znaleźli się w innym świecie. Niewielkie, z reguły ceglane domki, raczej przypominają niedużą wieś niż stolicę kraju. Nie znajdziemy tutaj wieżowców ani tym bardziej drapaczy chmur, najwyższe domy maja najwyżej parę pięter. Za to mijamy wiele mniejszych i większych przydrożnych kapliczek i świątyń, krowy spacerujące po ulicy nie niepokojone przez nikogo, psy i wszędobylskie małpy. Takie jest Kathmandu, stąd rozpoczniemy i tutaj zakończymy naszą wędkarską wyprawę do Nepalu.

Pierwszy dzień - meldujemy się w hotelu i jak siły i czas pozwolą zwiedzamy miasto, a może też pójdziemy na najlepsze steki jakie gdziekolwiek jadłem lub jak kto woli na coś regionalnego, wszystko do uzgodnienia. Hotele są tutaj skromne ale czyste, z łazienką i prysznicem. Następnego dnia planujemy wylot na wschód kraju, lokalnymi liniami lotniczymi i spotkanie się z naszym tutejszym przewodnikiem. Lim łowi jak sam mówi tutejsze wielkie ryby od 1996 roku, kiedy to złowił swojego pierwszego złotego mahseer i nigdy nie zapomni tej chwili i mocy samej ryby od tamtego czasu stał się fanatykiem tej ryby i jako jeden z pierwszych wraz ze swoimi kolegami zaczął stosować zasadę „złów i wypuść”. Gatunek tej ryby należy do najbardziej walecznych i wytrzymałych ryb na świecie, nic w tym jednak dziwnego skoro żyją one w wielkich górskich rzekach, w których wytrzymują tylko najsilniejsze osobniki, a jej cudowne grube połyskujące złotem łuski powodują, że jest ona marzeniem wędkarzy na całym świecie. Jednak złowienie jej nie jest łatwe, o czym przekonało się wielu, którzy próbowali tego na własną rękę szukając wielkich złotych ryb w nepalskich bystrzach. Ryba ta wymaga cierpliwości i doskonałego poznania jej zwyczajów, a przede wszystkim znajomości łowisk, na których ona występuje. To stąd, z niewielkiego miasta, rzadko odwiedzanego przez turystów zaczniemy wspólnie z nim i jego przyjacielem, także znakomitym wędkarzem wyprawę po wędkarskie „złote runo”. Bez nich i bez ich wiedzy wędkarskiej oraz ich pomocy w organizacji wyprawa taka byłaby bardzo trudna do przeprowadzenia o ile w ogóle możliwa i bezpieczna.

Planujemy obozowanie nad rzeką przez sześć dni, przenosząc się z miejsca na miejsce lub spływanie w dół rzeki. Będziemy wędkowali w dzień, ale także i w nocy, polując na legendarnego tutejszego suma – guncha oraz wielkie tutejsze węgorze. Kto nie chce może spać, przymusu nie ma. Z założenia ma to być, tak jak chyba wszystkie nasze wyprawy wędkarskie, wyprawa o luźnym programie i charakterze. Maksymalna liczba członków wyprawy to 6-7 osób plus ja. Plan wyprawy to około 10 dni pobytu w Nepalu (6 dni wędkowania z jednym z najlepszych wędkarzy w Nepalu, pozostałe dni zwiedzanie). Potrzebny ważny paszport, wizę nepalską wyrabia się na lotnisku po przylocie do Ktahmandu. Wyprawa ta, jej zakres, program itp. są w fazie wstępnej i wszystko jest do ustalenia. Chętnych oraz wszystkich tych, którzy mają jakiekolwiek pytania na ten temat (lub inny) proszę o kontakt:

Kontakt: Irek Szatlach tel. +48 534-628-458

e-mail: biuro@wyprawawedkarska.pl