Jakucja – wędkarstwo w Rosji. Tam nie ma komfortowych baz wędkarskich, ale tam są ryby.

 
 
 
 
 

Niezliczona ilość rzek, przybrzeżnych zalewów i jezior położonych wysoko w górach tworzą wspaniałe warunki do wędkowania w Jakucji. To właśnie tam łowi się największe tajmienie, jedno z najwspanialszych wędkarskich trofeów. Tajmień jest zaliczany do ryb łososiowatych jednak w przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków nigdy nie opuszcza on słodkich wód. Właściwie występuje jedynie w rzekach i jeziorach dalekiej Syberii i w Mongolii, jednak te z Jakucji są największe. Tajmień to nie jedyne bogactwo tych wód, miłośnicy wędkarstwa będą zaskoczeni różnorodnością tutejszych gatunków, niektóre z nich są naprawdę unikalne i cenne. Jak chociażby tamtejsze czerwone palie, trocie, sigi czyli nasze sieje, lipienie, tamtejsze pstrągi, gigantyczne miętusy o wielkich szczupakach czy okoniach nie wspominając. Surowość tajgi, olbrzymie rzeki i górskie jeziora sprawiają że Jakucja to raj dla wędkarzy chcących obcować z dziką przyrodą.

Sezon w Jakucji, ze względu na surowość klimatu jest tutaj dość krótki bo od czerwca do Okoń Syberia Rosjasierpnia. Wtedy to właśnie przyroda nadrabia zaległości po długiej zimie i niemal wybucha ze wszystkich zakamarków. To właśnie latem, podczas tego krótkiego okresu ryby muszą się rozmnożyć, żerować ze zdwojona aktywnością by nabrać masy przed kolejnym długim chłodem. To dotyczy w zasadzie wszystkich gatunków ryb występujących w Jakucji, w tym także głównego celu wypraw wędkarskich tajmienia. Syberyjski Tajmień jest salmonidem, który może osiągać wagę nawet do około 60 kg, spokrewniony z łososiem atlantyckim, jednak jest to ryba o większej głowie i szerokim pysku o ciemnym ubarwieniu ze wspaniałą czerwona płetwą ogonową. Tajmień to ryba legenda wśród rosyjskich wędkarzy, nic więc w tym dziwnego, że o jego sile i wielkości krążą legendy, zwłaszcza, gdy spotkaniom towarzyszy „niewielka ilość wódeczki”. Mówi się że naprawdę dużego tajmienia można tylko upolować za pomocą karabinu lub mając odpowiednio silną żyłkę przywiązać go do drzewa i czekać aż się zmęczy – chyba, że korzenie nie wytrzymają. 

Tajmień rzeka Jakucja Rosja 

Wyprawy wędkarskie Rosja Jakucja rzeki Unduljung, Menkere, Dżardżan, Muna – połowy tajmienia oraz pozostałych gatunków.

Sezon wędkarski: czerwiec, lipiec, sierpień

Gatunki ryb: tajmień, szczupak, okoń, sieja, golec, troć mandżurska, lipień, lenok

Grupy max 10 osobowe

Okres: 7-10 dni (możliwość zorganizowania dłuższej wyprawy na życzenie)

Trasa: Jakuck, Żygańsk, rzeki wg wyboru, Żygańsk, Jakuck

Rzeki: Unduljung, Menkere, Dżardżan, Muna

Szczupak Rosja wyprawy wędkarskieOpis wyprawy: transfer z Jakucka do Żygańska i z powrotem możliwy samolotem rejsowym (około 2 godziny lotu) lub statkiem (12 godzin). W Żygańsku grupa przesiada się na łodzie motorowe (Progress, Kazanka lub Krym) i rozpoczyna transfer na łowiska wg ustalonego wcześniej planu. Zakwaterowanie w obozach nad rzeką w namiotach 2,3 lub 4 osobowych. Posiłki 3 razy dziennie (kuchnia jakucka i rosyjska). Na wyposażeniu generator prądu, telefon satelitarny, GPS, radio, wyposażenie i meble kempingowe. Możliwość polowania z podchodu.

Rosja Syberia wyprawyOgólny plan wyprawy:

1 dzień - Przylot do Jakucka ewentualny nocleg w hotelu lub bezpośredni wyjazd do Żygańska

2 dzień – transfer rzeką do miejsca obozowania. Wędkowanie, nocleg.

3 dzień – dalszy spływ w górę rzeki, wędkowanie, rozbicie obozu, nocleg.

4 dzień – połowy w ujściach rzek lub w wyższych partiach w zależności od decyzji przewodnika

5 dzień – spływ w dół rzeki, wędkowanie, nocleg w obozie

6 dzień – spływ do Żygańska, nocleg w hotelu

Jakucja rzeka Lena7 dzień – wylot do Jakucka, wylot do kraju

Na życzenie możliwe wydłużenie wyprawy o kolejne dni, zmiana akwenów, transfery helikopterem, poduszkowcem do akwenów bardziej oddalonych, dodatkowy nocleg w hotelach, czy też zwiedzanie Jakucka itp.

Cena organizacji i prowadzenia wyprawy: zależy od wielu czynników, takich jak liczebności grupy, wyboru akwenu oraz celu połowów, środków transportu, kursu rubla itd.  i wyceniana jest zawsze indywidualnie.

W powyższą cenę wyprawy wlicza się:

 • organizację wyprawy,
 • polskojęzycznego przewodnika
 • łodzie motorowe do realizacji planu wyprawy wraz z załogą paliwem itp.
 • usługi lokalnych przewodników wędkarskich oraz kucharza
 • wyposażenie obozów, meble kempingowe, naczynia kuchenne itp.
 • posiłki 3 x dziennie
 • ubezpieczenie

W cenę nie wlicza się:

 • kosztu uzyskania wiz
 • kosztu międzynarodowych biletów lotniczych
 • kosztu biletów Jakuck – Żygańsk
 • noclegów w hotelach
 • dodatkowych produktów żywnościowych i alkoholu
 • śpiworów

Dokładny koszt wyprawy możliwy po ustaleniu planu.

Kontakt: Irek Szatlach  tel. +48 534-628-458 

e-mail: biuro@wyprawawedkarska.pl