Wędkarstwo muchowe w Słowenii nigdy nie był tak blisko Ciebie! Jeśli poszukujesz doskonałych lipieni, pstrąga potokowego lub pstrąga tęczowego, wędkarstwo muchowe na krystalicznie czystych rzeka słoweńskich takich jak Sava Bohinjka,  Radovna lub Soca, da Ci to i jeszcze więcej. O światowej jakości i poziomie tego łowiska niech świadczy fakt, że w tym roku w od 3-10 czerwca odbędą się Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Muchowym.

Słowenia jest ciekawym krajem, w którym różne typy krajobrazu łączą się w niesamowitą całość. Istnieje tuta wiele łowisk o dobrze zachowanych cechach naturalnych, które nie zostały zniszczone przez różne interwencje, których nie ograbiono z naturalnego piękna, tak jak wielu wód na całym świecie. W Słowenii, wędkarze mogą znaleźć szybkie i jasne alpejskie rzeki i jeziora, wijące się strumienie z kamienistym dnem, oraz rzeki o charakterze nizinnym wijące się wśród łąk i lasów, a średniej wysokości pasma górskie i niezwykle interesujące tereny zalewowe tworzą klimat do niezapomnianej wyprawy wędkarskiej. Wędkarze w Słowenii mają więc rzadką okazję zapoznania się i połowów w najbardziej zróżnicowanych biotopach naturalnych podczas tylko jednej wyprawy, od wód górskich po  wody o charakterze nizinnym.

Kluby wędkarskie w Słowenii zarządzają najbardziej rybnymi i najlepiej utrzymanymi wodami w Słowenii. Występuje tutaj większość z ryb łososiowatych Europy , wśród których pewne endemiczne gatunki  łososiowatych z basenu Morza Adriatyckiego  są szczególnie cenione. Tutejsi wędkarze mogą pochwalić się ponad stu letnią tradycją zorganizowanego wędkarstwa, które także odegrało rolę w słoweńskim odrodzeniu narodowym na przełomie XIX i XX wieku. Nasze czasy wymagają aby wędkarze dbali o wody, na których uprawiają swoje hobby i tak też jest w Słowenii, gdzie kluby wędkarskie bardzo aktywnie uczestniczą we wszystkich decyzjach dotyczących nie tylko ryb ale i zachowania naturalnego piękna tych łowisk i całego krajobrazu.

Bled leży w północno-zachodniego skrajnej części Słowenii, u podnóża Alp Julijskich i ujścia rzek  Sawa Bohinjka i Sava. Dolina rzeki ma łagodny zdrowy klimat subalpejski z najdłuższym sezonem kąpielowym wśród wszystkich alpejskich kurortów. Grzbiety w Alpach Julijskich i Karawanki chronią go od zimnych wiatrów północnych. W trakcie sezonu właściwie nie występują tutaj mgły. Średnia miesięczna temperatura w styczniu wynosi -1,7 ° C, a w lipcu wynosi 19 ° C.

Rzeka Sava Bohinjka
Sava Bohinjka jest rzeką alpejską, płynącą z jeziora Bohinj,  Spływająca wąską doliną, miejscami wije się przez wąwóz i dołącza do Sava Dolinka w Radovljica. Zgodnie z jego alpejskim charakterem, jest głównie zamieszkała przez ryby łososiowate: pstrąg potokowy, lipień i pstrąg tęczowy. W ciągu ostatnich kilku lat, populacja łososiowatych znacznie wzrosła, ponieważ mogą one znaleźć nie tylko wystarczającą ilość pożywienia w rzece, ale także dobre kryjówki w licznych zagłębieniach. Zdrowy klimat w dole rzeki daje rybom obfity wybór owadów wodnych i żywej przynęty. Ryby są więc zdrowe i w dobrej kondycji, a biorąc pod uwagę dobrze zachowane środowisko naturalne, to nic dziwnego, że niektórzy goście zdecydują się odwiedzić tylko rzekę Sava Bohinjka .

To gdzie wędkarze łowią na Sava Bohinjka zależy od sezonu i rodzaju ryb jakie chcą złapać. W zimnych miesiącach na początku i na końcu sezonu połowowego lepiej jest szukać w spokojniejszych miejscach na tzw. mokrą muchę. Podczas tarła, które ogranicza się do miesięcy czerwiec i lipiec na Sava Bohinjka, ryby są bardzo aktywne i znalezienie odpowiedniego miejsca nie jest trudne. Latem i wczesną jesienią, ryby stają się bardzo ostrożne i łatwiej jest oszukać je w szybciej płynących odcinkach rzeki.

Sava Bohinjka - górna część

Gatunki ryb występujące w rzece: pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy, łosoś, lipień, kleń i minoga.

Sava Bohinjka jest bardzo cenioną rzeką w wędkarstwie muchowym. Jedyną dopuszczalną metodą sportowego połowu ryb jest mucha – z jednym hakiem, stosowanie haków bezzadziorowych jest obowiązkowe. Dopuszczalny dzienny limit połów to trzy łososiowate, z których tylko jeden może należeć do lipieniowatych – pozostałe ryby musza zostać wypuszczone do rzeki.

Sezon połowu pstrąga tęczowego trwa od 1 kwietnia do 30 listopada,. Dla pstrąga potokowego od 1 kwietnia do 30 września, dla lipienia od 1 czerwca do 30 listopada..

Sava Bohinjka - dolna część

Dolna część rzeki biegnie od zapory w Soteska do zapory Cajhen. Wędkowanie tylko metodą na muchę z hakami bezzadziorowymi. Spinningowanie  nie jest dozwolone, wędkowanie z łodzi i mostów jest zabronione. Dopuszczalny dzienny połów to trzy ryby z gatunku łososiowatych, pozostałe musza zostać wypuszczone. Można wykupić także nieco tańszą licencje bez prawa zabierania ryb. Prawo dotyczące regulaminu połowów oraz licencji jest tutaj bardzo restrykcyjnie przestrzegane i kontrolowane! 

Sezon połowu pstrąga tęczowego trwa od 01 kwietnia do 14 listopada, na pstrągi potokowe od 01 kwietnia do 30 września, dla lipienia od 1 czerwca do 14 listopada, na łososia od 15 listopada do 14 lutego.

Radovna

Radovna jest mniejszą rzeką typu alpejskiego, która biegnie od Krma poprzez górską dolinę i następnie przebija przez bardzo malowniczy wąwóz Vintgar koło Gorje. Jest ona przede wszystkim zamieszkała przez pstrągi potokowe, które osiągnęły tutaj rozmiary trofeum, szczególnie w jej dolnej części i pstrąga tęczowego. Wielkie pstrągi potokowe  w Radovna to znakomite wyzwanie dla doświadczonych wędkarzy.

Dostęp do rzeki jest znakomity w zasadzie w każdym miejscu, ponieważ dobrze utrzymana szutrowa droga prowadzi przez całą dolinę wzdłuż rzeki.

Tak na w poprzednich opisywanych łowiskach obowiązują tutaj w zasadzie identyczne zasady połowów, czyli mucha, haki bezzadziorowe oraz trzy ryby łososiowate (zgodnie z wykupioną licencją)
Sezon połowów pstrągów potokowych trwa od 1 marca do 30 września, na trocie od 1 marca do 30 października, dla pstrąga tęczowego od 1 marca do 30 października.

Zakwaterowanie.

Proponujemy Państwu zakwaterowanie w pensjonacie u przewodnika wędkarskiego, pokoje 2-osobowe ze śniadaniem, lub w apartamentach z własnym wyżywieniem (grupy 4-6 osobowe).

Koszt wyprawy:

Oczywiście, jak w większości z naszych wypraw, w zależności od Państwa preferencji, długość wyprawy, jak i warunki zakwaterowania, ilość dni wędkowanie z przewodnikiem, wyżywienie,  mogą ulec zmianie, zgodnie z Waszymi oczekiwaniami.

Kontakt w sprawie wypraw:

Irek Szatlach tel. +48 534-628-458

e-mail: biuro@wyprawawedkarska.pl