Rzeki Krasu - doskonałe i różne rodzaje wędkarstwa sportowego w Słowenii.

 
 
 

Łowiska: REKA
Reka to największy słoweński podziemny strumień.

Źródło rzeki Reka znajduje się w rejonie Snieżnika w górach, blisko granicy słoweńsko-chorwackiej. Na swojej 47 km długości Reka przepływa przez takie miejscowości jak Zabiče i Ilirska Bistrica, Ribnica i Buje i Skocjan, by na koniec zniknąć pod ziemia w jaskini Skocjan .
Reka jest bogata w pstrągi marmurkowe, pstrąga potokowego i ich hybrydy. Jest to idealne miejsce dla was wszystkich, którzy chcą mieć na swoim koncie prawdziwe pstrągowe trofeum oraz przeżyć niezapomniana wędkarską przygodę w samym sercu słoweńskiego Krasu.
Rejon „złap & wypuść” – znajdujący się w Dolinie Vremska pomiędzy wsią Gornje Vreme i Buje, jest szczególnie polecany dla doświadczonych muszkarzy polujących na prawdziwe wędkarskie trofeum.

Jezioro MOLA
Jezioro Mola znajduje się pod Soze wiosce niedaleko Ilirska Bistrica. To nieduże jak na nasze warunki jezioro o długości około  czterech kilometrów, należy do miejsc szczególnych nie tylko ze względów wędkarskich ale także na swój urok i piękno. Jezioro to szczególnie upodobali sobie karpiarze oraz łowcy okazowych szczupaków i okoni. W sekcji „złap & wypuść” na obszarze 2 km jest piętnaście stanowisk wędkarskich dla karpiarzy. Zezwolenia wydawane są na połowy dwoma wędkami w dzień i w nocy. 

Jezioro KLIVNIK

Nieduże jezioro o długości około 3 km, leżące w rejonie Brkini, nieopodal wsi Tominie. Jezioro to słynie z okazowych drapieżników: troci, pstrąga marmurkowego, potokowego, ich hybrydy oraz sandacza, szczupaka i okonia.

Dodatkowe atrakcje:

Słoweński kras jest uznawany za najpiękniejszy podziemny zakątek naszej planety - jest tu ponad tysiąc jaskiń, przy czym dla turystów jest dostępne ich tylko 20. Najsłynniejszą z nich jest Postojna (Postojnska jama) - gigantyczna jaskinia i równie wielki kombinat turystyczny u jej wejścia. Część spośród jej 20 km korytarzy została udostępniona turystom już na początku XIX wieku, a z przyjemnością spacerował tu pod ziemią sam cesarz Franz Josef. Dzisiejsza trasa ma długość 5,5 km, ale zajmuje tylko 1,5 godziny, gdyż 4-kilometrowy odcinek pokonuje się kolejką elektryczną, pędzącą przez jaskinię w tempie przyzwoitego rollercoastera. Na powietrzu ma się w takich wypadkach wiatr we włosach, natomiast tu trzeba uważać, żeby nie zahaczyć głową o jakiś piękny stalaktyt. Jaskinia wydrążona została w skałach przez rzekę Pivkę, która jest zresztą winna podziurawienia skał w kilku innych miejscach. Starym korytem rzeki przebiega podziemna trasa. Wokół mnożą się zadziwiające formy skalne: wielometrowe żółto-beżowo-pomarańczowe nacieki, zwieszające się ze stropów tysiące stalaktytów o najrozmaitszych formach, kształtach i kolorach, wyrastające z ziemi ogromne stalagmity, przezroczyste skalne kurtyny. A wszystko w takiej skali, że w głowie się nie mieści. Strasznie dużo tu ludzi, ale trudno się dziwić - wszyscy chcą zobaczyć takie dziwo. Z drugiej strony: ślisko i mokro, woda kapie na głowę. Tempo przyrostu nacieków wynosi ok. 1 mm na dziesięć lat. Miliony lat temu tereny te zalewało morze, a po jego mieszkańcach pozostały grube pokłady wapienia. Woda, przenikając przez wąskie szczeliny w skałach w głąb wapiennego masywu, wydrążyła w nim podziemne komory i korytarze. Wytrącił się z niej węglan wapnia, tworząc wiszące u stropu stalaktyty i stojące na dnie jaskini stalagmity, powykręcane we wszystkie strony sople, grzyby, kalafiory, kolumny i draperie. Postojna robi wrażenie równie ogromne, jak wielkie są jej podziemne sale. Ale bliższe słowu "przygoda" jest zwiedzanie - również "ucywilizowanych" - jaskiń Škocjańskich. Może zgasnąć światło, ale to zwykle typowy żart przewodnika, który stara się wprowadzić akcent grozy. W ciemności słychać szum pędzącej po skałach wody. Po włączeniu światła z drugiej strony jaskini ukazuje się Sala Müllera. Trudno uwierzyć, ale w tej grocie o ponad 100-metrowej wysokości, zmieściłby się kościół Mariacki! Parę kroków dalej w czeluść wrzyna się 100-metrowy podziemny kanion, którym toczy swe spienione wody Reka. Podczas podziemnej wędrówki zmienia się z rwącego wodospadu w wartko płynący strumień, by zniknąć w Martwym Jeziorze. Ścieżka prowadzi wąskimi skalnymi półkami wzdłuż kanionu. Trzeba iść ku powierzchni, do góry. Tam kolejka linowa czeka, żeby zakończyć przygodę ze Škocjańskimi jaskiniami. Ale kusi, żeby następnym razem zajrzeć do innych, otwieranych dla turystów tylko po wcześniejszym umówieniu, gdzie za żelazną kratą zaczyna się bajkowy podziemny świat, który choć przez kilka godzin można mieć tylko dla siebie.

Zakwaterowanie:

- Miejscowa baza wędkarska: kuchnia, łazienka, grill, trzy sypialnie, WC, hall - grupa do 7 osób, wyżywienie własne lub zapewnione przez klub, po wcześniejszym ustaleniu

- Pensjonat – pokoje 2 osobowe z łazienką, możliwość skorzystania z wyżywienia

Koszt wyprawy wędkarskiej:

- zakwaterowanie w bazie rybackiej, wyżywienie własne, 5 dni wędkowania, w tym jeden dzień z profesjonalnym przewodnikiem – 810 zł/os (koszt wyprawy nie zawiera ceny licencji wędkarskich oraz dojazdu na łowisko)

- zakwaterowanie w pensjonacie, pokoje 2 osobowe z łazienką ze śniadaniem, 5 dni połowów, w tym jeden dzień z profesjonalnym miejscowym przewodnikiem – 1130zł/os (koszt wyprawy nie zawiera ceny licencji wędkarskich oraz dojazdu na łowisko)

Oczywiście, jak w większości z naszych wypraw, w zależności od Państwa preferencji, długość wyprawy, jak i warunki zakwaterowania, ilość dni wędkowania z przewodnikiem, wyżywienie,  mogą ulec zmianie, zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. 

Kontakt w sprawie wypraw:

Irek Szatlach tel. +48 534-628-458

e-mail: biuro@wyprawawedkarska.pl