Gujana – wyprawy wędkarskie, kraj wielkiej wody i wielkich egzotycznych ryb. Baza w samym centrum amazońskiej dżungli.

Gujana położona na wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej graniczy z Brazylią, Surinamem i Wenezuelą. To właśnie na Gujanie znajdziemy nietknięte lasy deszczowe, które to pokrywają aż 83% powierzchni kraju, z ich niesamowitym bogactwem flory i fauny.

My wybierzemy się na ryby w najbardziej niedostępne i rybne rejony tego kraju w okolice jednej z największych rzek Ameryki Południowej leżącej w basenie Amazonki– Essequibo, której to wody są domem dla niezliczonej ilości gatunków ryb, w tym słynnej i wielkiej Arapaimy

Nasza baza położona nad brzegiem tej wspaniałej rzeki wyposażona jest w niezbędne ale podstawowe wyposażenie została wzniesiona i utrzymywana przez lokalnych przewodników wędkarskich w miejscu oddalonym od ludzkich siedzib ale za to bogatych w ryby, w niesamowitej bliskości tutejszej przyrody i w pobliżu najlepszych tutejszych łowisk. Nieprzemakalne namioty i materace zapewnią niezbędny komfort podczas całej wyprawy. Podczas całej wyprawy zapewniamy też całodzienne wyżywienie oraz pranie naszej odzieży.

Otaczająca przyroda wyziera tutaj z każdego zaułka i jest rajem dla amatorów fotografii. Ptaki o niesamowitym ubarwieniu i głosach, dzikie świnie pekari, tapiry, małpy, a może bezszelestny jaguar lub jego cień przestraszy któregoś wędkarza, by pojawić się i zniknąć jeszcze szybciej w tropikalnej dżungli. Żółwie wodne, iguany i ptaki o rajskich barwach walczące i krzykliwie ostrzegające o każdym zbliżeniu się do ich terytorium. Krzykliwe papugi, tukany czy rybitwy, czaple i rybołowy polujące na ryby towarzyszyć nam będą podczas całej naszej wyprawy.

Gatunki ryb występujące w tych wodach.

Arapaima – Arapaima Gigas

Znana także jako Paiche lub Piraruku, Arapaima jest gigantem wśród amazońskich ryb, przez wielu uważana za największą rybę słodkowodną na świecie, która musi od czasu do czasu zaczerpnąć powietrza atmosferycznego. Zamieszkuje ona w całym dorzeczu Amazonki oraz w tutejszych jeziorach, a także bagnach i mokradłach. Arapaima wytrzymuje pod wodą około 10-20 minut, po tym czasie musi się wynurzyć, dlatego nie nurkuje ona głęboko i lubi przebywać bliżej powierzchni wody. Jej pokarmem są oczywiście ryby, ale nie gardzi pływającą po wodzie i pod jej powierzchnią padliną, dlatego też znajduje się w jej brzuchu ptaki, żółwie, małpy, tapiry i inne zwierzęta. Pora sucha to okres rozrodu tych monstrualnych ryb (Luty – Kwiecień). W tym czasie Arapaimy budują swoje gniazda na dnie rzeki, gdzie samice składają swoje jaja. W nich to wylęga się narybek, czekając aż podniesie się poziom wody, aby wyemigrować na głębszą wodę. W początkowym okresie po wylęgu narybku samce Arapaimy odgrywają podstawową rolę w ochronie ikry narybku. To samce chronią gniazda i przenoszą narybek w swoich pyskach, jeżeli jest taka potrzeba.

To właśnie w Gujanie populacja Arapaimy jest uważana za największą na świecie. 

Dzieje się tak głównie za przyczyna lokalnych wierzeń i tabu, które w Gujanie są powszechne wśród niemal całej lokalnej społeczności zamieszkującej te rejony. Według wierzeń plemiona Macushi Arapaima reprezentuje „Oma” co w tutejszym języku oznacza demona lub diablą duszę i jedzenie tej ryby sprowadza na człowieka nieszczęścia i choroby. Nazywana bywa też przez miejscowych „matką wszystkich ryb”. My oczywiście ich nie jemy i wypuszczamy zaraz po złowieniu i sfotografowaniu.

Na przynęty sztuczne:

Butterfly Peacock Bass – ryba o niesamowitej sile osiągająca wagę do 6-7 kg i Himara (Ryba Wilk) – waga do 18 kg, wielkozębna i niebezpieczna Payara (ryba wampir), akrobatyczna Arrowana do 8 kg, czarne piranie (około 3 kg), srebrna Drum Pescada/Carvina do około 5 kg, oraz jedząca orzechy i owoce Pacu.

Na przynęty naturalne:

Wielkie i silne Amazońskie sumy to już legenda tych wód. Niesamowicie silne i waleczne sumy czerwone, zwane tutaj, nie bez przyczyny „pociągiem expressowym” , a osiągające do około 50 kg, piękne sumy tygrysie, sumy Jandia, 50 kg sumy Jau, oraz król tych wód – sum zwany rekinem – czyli słynny Lau Lau, mogący osiągać wagę do 130 kg.

Sugerowany sprzęt i przynęty: co najmniej trzy lub cztery wędki (dwie spinningowe, jedna na przynęty naturalne), tylko solidny sprzęt może zdać egzamin w tych warunkach.

Ubiór: lista potrzebnych rzeczy nie jest długa, pamiętajmy, że codzienne pranie odzieży
mamy w cenie.

Plan wyprawy:

Dzień 1. Powitanie na lotnisku, transport z lotniska do hotelu, nocleg w hotelu.

Dzień 2. Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot (około 1,5 godziny), przejazd samochodami nad rzekę skąd łodziami wyruszamy do bazy w dżungli.

Dzień 3-8. Sześć (6) dni wędkowania, spanie w bazie nad rzeką

Dzień 9. Powrót do Georgetown

Dzień 10 Transfer z hotelu na lotnisko, wylot do kraju.

Powyższy plan możemy zmienić (przedłużyć lub uzupełnić) w zależności od życzenia uczestników wyprawy.

Kontakt w sprawie wyprawy:

Irek Szatlach tel. +48 534-628-458 

e-mail: biuro@wyprawawedkarska.pl