Arapaima, Payara, Peacock Bass, amazońskie sumy i inne gatunki. Wędkarstwo w sercu amazońskiej dżungli . 


Jeżeli chcesz przeżyć wyprawę do prawdziwej amazońskiej dżungli i łowić tam wspaniałe tropikalne ryby to jest to właśnie ten kierunek. Baza wędkarska.

Baza wędkarska położona jest na zupełnym odludziu, w głębi amazońskiej dżungli została jednak zbudowana tak, aby zapewnić niezbędny komfort wędkarzom. Dzięki bateriom słonecznym jest też elektryczność przez całą dobę. To stąd wyruszamy w górę rzeki aby odnajdować coraz to nowe łowiska. Tutaj nie ma Internetu ani sieci komórkowej ale za to otacza nas amazońska dżungla z jej ferią barw i odgłosów, które nie milkną nawet w nocy. Wydry, pekari, tapiry, aguti, małpy, a może i bezszelestnie skradający się jaguar, czy wreszcie ptaki o niesamowitych barwach od papug, po tukany czy orły, to wszystko razem z roślinnością stanowi jeden z najpiękniejszych ekosystemów na świecie. Tutaj życie nigdy nie zamiera.

Arapaima

Arapaima – Arapaima Gigas znana także jako Paiche lub Piraruku, jest gigantem wśród amazońskich ryb, przez wielu uważana za największą rybę słodkowodną na świecie, jaj waga może przekraczać nawet 250 kg. Ryba ta to prawdziwy dinozaur, który oddycha przy pomocy pęcherza pławnego i musi od czasu do czasu zaczerpnąć powietrza atmosferycznego. Zamieszkuje ona w całym dorzeczu Amazonki oraz w tutejszych jeziorach, a także bagnach i mokradłach. Arapaima wytrzymuje pod wodą około 10-20 minut, po tym czasie musi się wynurzyć, dlatego nie nurkuje ona głęboko i lubi przebywać bliżej powierzchni wody. Jej pokarmem są oczywiście ryby, ale nie gardzi pływającą po wodzie i pod jej powierzchnią padliną, dlatego też znajduje się w jej brzuchu ptaki, żółwie, małpy, tapiry i inne zwierzęta. Pora sucha to okres rozrodu tych monstrualnych ryb (Luty – Kwiecień). W tym czasie Arapaimy budują swoje gniazda na dnie rzeki, gdzie samice składają swoje jaja. W nich to wylęga się narybek, czekając aż podniesie się poziom wody, aby wyemigrować na głębszą wodę. W początkowym okresie po wylęgu narybku samce Arapaimy odgrywają podstawową rolę w ochronie ikry narybku. To samce chronią gniazda i przenoszą narybek w swoich pyskach, jeżeli jest taka potrzeba.

Inne gatunki ryb.

Oczywiście wielka Arapaima to nie jedyny gatunek wspaniałych ryb na tych dziewiczych wodach. Waleczny i piękny Peacock Bass często biorący w widowiskowy sposób na powierzchniowe poppery czy slidery, ryba wilk, słynna z Wenezueli Payara zwana rybą wampirem, Arrowana, ryba akrobatka wykonująca niesamowite skoki i piruety podczas holu, Red Tail Cat nie bez powodu zwany amazońskim expresem, czy też wreszcie osiągający ogromne rozmiary sum Lau Lau zwany słodkowodnym rekinem to tylko niektóre gatunki ryb zamieszkujących te wody.

Łodzie i przewodnicy wędkarscy.

Aby sprawnie i szybko poruszać się po tych wodach niezbędne są łodzie, aby zaś znaleźć najlepsze miejsca potrzebni są dobrzy miejscowi przewodnicy. I jedno i drugie jest oczywiście tutaj na miejscu. Do dyspozycji wędkarzy, szczególnie tych twardych łowców, nieopodal bazy tuż nad brzegiem rzeki rozłożone są namioty i hamaki, tak aby mogli łowić nawet w nocy.

Organizacja i termin wyprawy.

Co najmniej 6 pełnych dni połowowych, transport lotniczy do bazy, pełne wyżywienie, pranie, opieka tutejszych przewodników wędkarskich, pełna opieka od lotniska do lotniska. Grupa 8 osobowa z polskim przewodnikiem. Planowany termin: styczeń-luty 2020 lub listopad 2019