Wyprawy do amazońskiej dżungli. Wędkowanie, fotografia, flora i fauna.

Gujana – wyprawa do serca amazońskiej dżungli.

Gujana położona na północno-wschodnim wybrzeżu kontynentu południowoamerykańskiego graniczy z takimi krajami jak Surinam, Wenezuela i Brazylia, a na północnym wschodzie Oceanem Atlantyckim. To właśnie w Gujanie znajduje się najwięcej nienaruszonych i dziewiczych lasów deszczowych, stanowiących aż 83% powierzchni tego kraju. Brak komunikacji ze światem, dróg, oraz okresowe powodzie, powodują, że jest to jeden z niemalże kompletnie niezbadanych i fascynujących rejonów na świecie pod względem wędkarskim.

Oto nasz plan:

Dzień 1. Przylot do Gujany, transfer do hotelu, nocleg.

Dzień 2. Transfer na lotnisko, przelot około godzinny, lądowanie w dżungli, transfer rzeką do bazy, nocleg w bazie

Dzień 3-8 (6 dni) Wędkowanie na rzece z lokalnymi przewodnikami, nocleg w bazie lub namiotach w dżungli, w zależności od naszej decyzji. Łowimy po dwie osoby na łodzi z przewodnikiem.

Dzień 9. Powrót samolotem z lotniska nad rzeką, nocleg w hotelu.

Dzień 10. Transfer na lotnisko, wylot do kraju.

Miejsce. 

Rzeka nad, którą wyruszamy jest jedną z największych rzek w kraju, jednocześnie wraz ze swoimi dopływami i zatokami jedną z najbardziej niedostępnych i najmniej zbadanych. W wodach tych występują w zasadzie wszystkie ryby Amazonii z Arapaimą włącznie.To właśnie dzięki naszym doświadczonym, miejscowym przewodnikom możemy wejść w ten cudowny świat i doświadczyć niesamowitej wędkarskiej przygody w Amazońskiej dżungli.

Nasza baza w dżungli.

Baza usytuowana nad brzegiem rzeki, w dżungli, została przystosowana i zbudowana tak, aby zapewnić jednocześnie komfort wędkarzom. Zakwaterowanie w domkach z dwoma dużymi łóżkami każdy, oświetlenie zapewniają ogniwa fotowoltaiczne. W bazie oprócz pokoi dla wędkarzy znajdują się stołówka oraz dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.

Dodatkowo dla hardcorowych wędkarzy dostępne są dwie oddalone od głównego obozu bazy namiotowe, gdzie na przykład można będzie spróbować nocnej zasiadki na Lau Lau – tutejszego suma.

Flora i fauna. Fotograficzny raj.

Miejsce to jest istnym rajem, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów fotografii przyrodniczej. Wydry, tapiry, pekari, małpy, rzeczne żółwie, ptaki o niespotykanych kształtach i kolorach, to wszystko jest tutaj, jeżeli można tak powiedzieć o dżungli, za każdym rogiem. Tukany, papugi, tutejsze czaple, czy rybołowy polujące w rzece na swoją zdobycz.

Ryby z amazońskiej dżungli.

Począwszy od legendy tych wód – Arapaimy, zwanej inaczej Paiche lub Pirarucu. Istna skamienielina, ciągle żyjąca w tych wodach wielka ryba osiągająca olbrzymie rozmiary do dwóch metrów długości i około 200 kg wagi. Ciekawostką jest, że ten dinozaur oddycha powietrzem atmosferycznym i co jakiś czas jest zmuszony do wynurzenia. Inną ciekawostką, dotyczącą tej ryby jest to, że potomstwem i inkubacją złożonych jaj zajmuje się samiec w specjalnie przygotowanym gnieździe. Co więcej? Yellow Butterfly Piccock Bass – niezapomniana wędkarsko ryb, biorąca bardzo często z powierzchni wody, himara, zwana też rybą wilkiem, znana z Wenezueli Ryba Wampir - Payara, niszcząca swoimi zębami wszystkie byle jakie przynęty, akrobatka wśród ryb Arrawana, wielkie piranie, rozgryzająca orzechy Pacu, no i oczywiście sumy, które często nazywają tutaj Amazon Express, a to z powodu szybkości z jaką odjeżdżają na wędce. Zaczynając od czerwonoogonowego, osiągającego do 50 kg, tygrysiego zwanego Jau, czy największego zwanego rekinem Lau Lau, potrafiącego osiągnąć ponad sto kilogramów wagi.

Sezon w dżungli.

Nie wszystkie okresy są optymalne do wypraw w głęboką dżunglę. Najlepszymi okresami są wrzesień do początku grudnia oraz od stycznia do kwietnia.